MacBook Pro z czipem M4 Max to laptop dla osób, które montują wideo, renderują sceny 3D, pracują z dużymi projektami programistycznymi albo używają wielu monitorów. W najmocniejszej wersji oferuje 16-rdzeniowy procesor, 40-rdzeniowe GPU, 128 GB zunifikowanej pamięci RAM i przepustowość pamięci 546 GB/s. Sprawdź dane techniczne, różnice między wersją 14- i 16-calową oraz opinie dotyczące codziennej pracy.
Co oferuje MacBook Pro M4 Max?
Apple zastosowało w tym modelu układ scalony łączący procesor, grafikę, pamięć i silnik multimedialny. Taka konstrukcja ogranicza opóźnienia między podzespołami, co dobrze sprawdza się podczas obróbki materiałów wideo, kompilowania kodu i pracy z dużymi plikami.
Apple M4 Max występuje w dwóch konfiguracjach. Pierwsza ma 14-rdzeniowe CPU, 32-rdzeniowe GPU i przepustowość pamięci 410 GB/s. Mocniejszy wariant otrzymał 16-rdzeniowe CPU, 40-rdzeniowe GPU oraz 546 GB/s przepustowości pamięci. Oba układy zawierają 16-rdzeniowy system Neural Engine i sprzętową akcelerację ray tracingu.
| Parametr | M4 Max 14 CPU | M4 Max 16 CPU |
| Procesor graficzny | 32 rdzenie | 40 rdzeni |
| Przepustowość pamięci | 410 GB/s | 546 GB/s |
| Pamięć RAM | 36, 48 lub 64 GB | 48, 64 lub 128 GB |
| Pamięć masowa | 1, 2, 4 lub 8 TB SSD | 1, 2, 4 lub 8 TB SSD |
Wydajność w pracy twórczej
Silnik multimedialny obsługuje sprzętowo formaty H.264, HEVC, ProRes i ProRes RAW. Wbudowano także dekoder AV1, dwa silniki kodowania wideo oraz dwa silniki kodujące i dekodujące ProRes.
W praktyce oznacza to sprawniejszy montaż materiałów 4K i 8K, płynniejszy podgląd efektów oraz krótsze renderowanie. Wysoka przepustowość pamięci ma znaczenie przy projektach 3D, symulacjach i pracy na wielu strumieniach obrazu.
MacBook Pro 14 czy 16 cali?
MacBook Pro 14 (2024) ma ekran Liquid Retina XDR o przekątnej 14,2 cala i rozdzielczości 3024 × 1964 piksele. Wersja 16-calowa oferuje panel 16,2 cala o rozdzielczości 3456 × 2234 piksele. Oba wyświetlacze osiągają 1000 nitów jasności utrzymywanej i do 1600 nitów szczytowych dla treści HDR.
Technologia ProMotion dopasowuje odświeżanie do 120 Hz. Szeroka gama P3, obsługa miliarda kolorów, True Tone i kontrast 1 000 000:1 sprzyjają pracy z fotografią, filmem oraz grafiką. Opcjonalne szkło nanostrukturalne ogranicza odbicia światła, choć wymaga ostrożnego czyszczenia.
| Cecha | MacBook Pro 14 | MacBook Pro 16 |
| Przekątna i rozdzielczość | 14,2 cala, 3024 × 1964 | 16,2 cala, 3456 × 2234 |
| Wymiary | 31,26 × 22,12 × 1,55 cm | 35,57 × 24,81 × 1,68 cm |
| Masa z M4 Max | 1,62 kg | około 2,15 kg |
| Maksymalna liczba monitorów zewnętrznych | do 4 | do 4 |
Mniejszy wariant łatwiej zabrać do pociągu, biura lub studia. Model 16-calowy daje większy obszar roboczy i ma pojemniejszy układ chłodzenia, lecz zajmuje więcej miejsca. Który wybór ma więcej sensu? Przy częstym montażu i pracy bez monitora zewnętrznego większy ekran szybko okazuje się wygodniejszy.
Porty, monitory i komunikacja
Trzy porty Thunderbolt 5 USB-C obsługują ładowanie, DisplayPort, Thunderbolt 5 do 120 Gb/s oraz USB 4. Układ M4 Max pozwala podłączyć maksymalnie cztery zewnętrzne ekrany.
Konfiguracje ekranów
Możliwe jest używanie trzech monitorów 6K przy 60 Hz przez porty Thunderbolt i jednego monitora 4K przy 144 Hz przez HDMI. Alternatywnie komputer obsłuży dwa ekrany 6K oraz jeden wyświetlacz 8K przy 60 Hz albo 4K przy 240 Hz.
Do dyspozycji pozostają również port HDMI, czytnik kart SDXC, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i MagSafe 3. Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3 zapewniają nowoczesną łączność bezprzewodową, choć dostępność Wi-Fi 6E zależy od kraju i zgodnego routera.
Bateria, kamera i dźwięk
Wersja 14-calowa z M4 Max działa do 18 godzin podczas strumieniowania wideo i do 13 godzin przy bezprzewodowym przeglądaniu internetu. Akumulator litowo-polimerowy ma pojemność 72,4 Wh. W zestawie znajduje się zasilacz USB-C 96 W, a szybkie ładowanie wymaga zasilacza o mocy co najmniej 96 W.
Model 16-calowy otrzymuje zasilacz USB-C 140 W. Rzeczywisty czas pracy zależy od jasności ekranu, obciążenia GPU, temperatury i używanych aplikacji. Testy producenta prowadzono na przedprodukcyjnych egzemplarzach w temperaturze niższej niż 25°C, dlatego wyniki laboratoryjne nie muszą powtarzać się przy renderingu.
Wyposażenie do wideokonferencji
Kamera 12 MP Center Stage automatycznie utrzymuje użytkownika w kadrze i obsługuje funkcję Widok blatu. Nagrywa obraz w jakości 1080p, a procesor ISP poprawia go za pomocą technik wideografii obliczeniowej.
System sześciu głośników hi-fi ma przetworniki niskotonowe w technologii force-cancelling. Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos działa przez wbudowane głośniki, natomiast zgodne słuchawki AirPods mogą śledzić ruch głowy. Trzy mikrofony studyjne z kierunkowym kształtowaniem wiązki dobrze izolują głos od części dźwięków otoczenia.
System, pamięć i opinie użytkowników
macOS oferuje dokowanie okien, Spotlight, szyfrowanie FileVault oraz aplikację Znajdź. Komputer współpracuje z iPhonem, pozwalając kopiować treści między urządzeniami, odbierać połączenia i kontynuować pracę w aplikacjach.
MacBook Pro 16 (2024) natywnie obsługuje Apple Intelligence, czyli osobisty system sztucznej inteligencji wspierający pisanie, redagowanie i organizowanie informacji. Część funkcji pozostaje zależna od wersji systemu, języka oraz regionu, a ich dostępność w 2026 roku może różnić się między urządzeniami.
Opinie o M4 Max są zwykle bardzo dobre wśród twórców, programistów i osób pracujących z grafiką. Chwalona jest przede wszystkim kultura pracy, ekran, czas działania i liczba portów. Słabszą stroną pozostaje wysoka cena rozbudowanych konfiguracji oraz brak możliwości późniejszej wymiany pamięci RAM i dysku.
Przy wyborze konfiguracji warto dopasować podzespoły do realnego obciążenia:
- 36 GB RAM wystarczy do montażu, programowania i pracy biurowej,
- 48 lub 64 GB sprawdzi się przy większych projektach graficznych i wideo,
- 128 GB ma sens przy rozbudowanych scenach 3D, maszynach wirtualnych i dużych zbiorach danych,
- SSD 1 TB jest rozsądnym minimum, gdy pliki są przechowywane także na zewnętrznym nośniku,
- 4 lub 8 TB ogranicza konieczność korzystania z szybkich dysków zewnętrznych.
Obudowa wykorzystuje aluminium pochodzące w 100% z recyklingu, a cały produkt zawiera 35% materiałów odzyskanych. Opakowanie wykonano w 100% z włókien. MacBook Pro spełnia wymagania certyfikatu ENERGY STAR, a deklarowany poziom mocy akustycznej w bezczynności i podczas przeglądania internetu wynosi 1,3 B.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Dla kogo przeznaczony jest MacBook Pro z czipem M4 Max?
To sprzęt dla osób zajmujących się montażem wideo, renderowaniem 3D, dużymi projektami programistycznymi oraz pracą na wielu monitorach.
Jakie są główne różnice między wariantami M4 Max?
Słabszy ma 14-rdzeniowy CPU, 32-rdzeniowe GPU i 410 GB/s pamięci, a mocniejszy 16-rdzeniowy CPU, 40-rdzeniowe GPU i 546 GB/s przepustowości pamięci.
Ile pamięci RAM i dysku można wybrać w MacBooku Pro M4 Max?
W zależności od wersji dostępne są konfiguracje RAM od 36 do 128 GB oraz SSD o pojemności 1, 2, 4 lub 8 TB.
Czy MacBook Pro M4 Max dobrze radzi sobie z montażem wideo i renderowaniem?
Tak — sprzętowy silnik multimedialny i dekoder AV1 przyspieszają pracę z materiałami 4K i 8K oraz skracają czas renderowania.
Jaka jest różnica między modelami 14- a 16-calowym?
14-calowy jest bardziej przenośny i lżejszy, natomiast 16-calowy oferuje większy ekran i lepsze chłodzenie, co bywa wygodniejsze przy częstym montażu bez zewnętrznego monitora.
Ile zewnętrznych monitorów można podłączyć do MacBooka Pro z M4 Max?
Komputer obsługuje do czterech zewnętrznych ekranów w różnych konfiguracjach rozdzielczości i częstotliwości odświeżania.
Jakie złącza i łączność oferuje ten model?
Ma trzy porty Thunderbolt 5 USB-C, HDMI, czytnik kart SDXC, MagSafe 3, Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3, przy czym Wi‑Fi 6E zależy od regionu i routera.
Jak wypada żywotność baterii w wersji 14-calowej z M4 Max?
Akumulator 72,4 Wh pozwala do około 18 godzin odtwarzania wideo i do 13 godzin przeglądania internetu, choć realny czas zależy od obciążenia i jasności ekranu.