MacBook Pro M4 z 2024 roku oferuje ekran Liquid Retina XDR, układy Apple M4 Pro lub M4 Max, do 128 GB zunifikowanej pamięci RAM i maksymalnie 8 TB SSD. Wersja 14-calowa łączy wysoką wydajność z masą od 1,60 kg. Cena zależy od czipa, pamięci i wybranego dysku. Sprawdź specyfikację, możliwości oraz różnice między konfiguracjami.
MacBook Pro M4 – najważniejsze dane techniczne
MacBook Pro 14-inch trafił na rynek w 2024 roku. Ma obudowę o wysokości 1,55 cm, szerokości 31,26 cm i głębokości 22,12 cm. Wariant z Apple M4 Pro waży 1,60 kg, natomiast model z Apple M4 Max – 1,62 kg.
Komputer występuje w kolorze gwiezdnej czerni albo srebrnym. Aluminiowa konstrukcja mieści rozbudowany zestaw portów, pojemną baterię oraz system chłodzenia dostosowany do długotrwałej pracy pod obciążeniem.
| Parametr | Apple M4 Pro | Apple M4 Max |
| CPU | 12 lub 14 rdzeni | 14 lub 16 rdzeni |
| GPU | 16 lub 20 rdzeni | 32 lub 40 rdzeni |
| Przepustowość pamięci | 273 GB/s | 410 lub 546 GB/s |
| Pamięć RAM | 24–48 GB | 36–128 GB |
| SSD | 512 GB–4 TB | 1–8 TB |
| Czas odtwarzania wideo | Do 22 godzin | Do 18 godzin |
Apple M4 Pro czy Apple M4 Max?
Apple M4 Pro jest dostępny z 12-rdzeniowym CPU i 16-rdzeniowym GPU albo z 14-rdzeniowym CPU oraz 20-rdzeniowym GPU. Układ ma 16-rdzeniowy system Neural Engine, sprzętową akcelerację ray tracingu i przepustowość pamięci 273 GB/s.
Apple M4 Max wybiera się wtedy, gdy liczy się renderowanie, montaż materiałów 4K i 8K, symulacje albo praca z dużymi projektami. Występuje w wersji z 14-rdzeniowym CPU i 32-rdzeniowym GPU oraz z 16-rdzeniowym CPU i 40-rdzeniowym GPU. W tej drugiej konfiguracji przepustowość pamięci sięga 546 GB/s.
Apple M4 Max obsługuje do 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, dlatego sprawdzi się przy wielowątkowych zadaniach i dużych bibliotekach danych.
Jaki ekran ma MacBook Pro M4?
Model otrzymał Liquid Retina XDR o przekątnej 14,2 cala. Rozdzielczość 3024 × 1964 piksele daje 254 piksele na cal, a kontrast wynosi 1 000 000:1. Matryca wyświetla 1 miliard kolorów i obejmuje szeroką gamę P3.
W trybie HDR jasność utrzymywana na całym ekranie wynosi 1000 nitów, a chwilowo sięga 1600 nitów. W plenerze ekran może osiągnąć 1000 nitów w trybie SDR. Technologia True Tone dopasowuje temperaturę barw do światła otoczenia.
ProMotion zapewnia adaptacyjne odświeżanie do 120 Hz. Dostępne są także stałe częstotliwości 47,95 Hz, 48 Hz, 50 Hz, 59,94 Hz i 60 Hz. Opcjonalny ekran nanostrukturalny ogranicza odbicia, co ułatwia pracę w jasno oświetlonym pomieszczeniu.
Wydajność, bateria i pamięć masowa
Silnik multimedialny obsługuje sprzętowe dekodowanie i kodowanie H.264, HEVC, ProRes oraz ProRes RAW. Układy radzą sobie także z formatem AV1, a podczas odtwarzania wideo dostępne są HDR10, HDR10+, HLG i Dolby Vision.
Wersja z M4 Pro pracuje do 22 godzin podczas strumieniowania wideo i do 14 godzin przy bezprzewodowym przeglądaniu internetu. M4 Max zapewnia odpowiednio do 18 i 13 godzin. Testy przeprowadzano przy temperaturze niższej niż 25°C, a rzeczywisty wynik zależy od aplikacji, jasności ekranu i konfiguracji.
Jakie warianty pamięci i SSD są dostępne?
Podstawowa konfiguracja M4 Pro zawiera 24 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz dysk SSD 512 GB. Można ją rozszerzyć do 36 GB, 48 GB lub 64 GB, zależnie od wybranego czipa. Wariant M4 Max zaczyna się od 36 GB RAM i może otrzymać 48 GB, 64 GB albo 128 GB.
Dysk w modelu M4 Pro ma 512 GB, 1 TB, 2 TB lub 4 TB. Apple M4 Max otwiera drogę do 1 TB, 2 TB, 4 TB albo 8 TB. Trzeba uwzględnić, że pojemność sformatowanego nośnika jest mniejsza od wartości podawanej przez producenta.
Chłodzenie i poziom hałasu
W deklarowanym pomiarze zgodnym z normą ECMA-109 poziom mocy akustycznej w trybie bezczynności wynosił 1,3 B, przy niepewności KV równej 0,3. Taki sam wynik podano podczas bezprzewodowego przeglądania sześciu kart internetowych z multimediami.
Porty, komunikacja i obsługa wielu monitorów
MacBook Pro M4 ma trzy porty Thunderbolt 5 USB‑C, gniazdo HDMI, czytnik kart SDXC, MagSafe 3 i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Thunderbolt 5 obsługuje przesył danych do 120 Gb/s, ładowanie oraz natywne wyjście DisplayPort 2.1 przez USB‑C.
Łączność bezprzewodową zapewniają Wi‑Fi 6E oraz Bluetooth 5.3. Wi‑Fi 6E działa w krajach i regionach, w których ten standard jest obsługiwany. HDMI przesyła obraz do 8K przy 60 Hz albo 4K przy 240 Hz.
Ile monitorów można podłączyć?
Wersja z M4 Pro obsługuje maksymalnie dwa zewnętrzne ekrany 6K przy 60 Hz przez Thunderbolt. Możliwy jest także zestaw z jednym monitorem 6K przez Thunderbolt i drugim 4K przy 144 Hz przez HDMI.
Apple M4 Max pozwala podłączyć do czterech ekranów: trzy o rozdzielczości 6K przy 60 Hz przez Thunderbolt oraz jeden 4K przy 144 Hz przez HDMI. W innej konfiguracji można użyć dwóch ekranów 6K i jednego monitora 8K przy 60 Hz albo 4K przy 240 Hz.
Co jeszcze oferuje MacBook Pro M4?
Kamera 12 MP z funkcją Centrum uwagi i widokiem blatu nagrywa obraz w jakości 1080p. Trzy mikrofony klasy studyjnej wykorzystują kierunkowe kształtowanie wiązki akustycznej. Sześć głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi obsługuje dźwięk przestrzenny i Dolby Atmos.
Podświetlana klawiatura Magic Keyboard ma 78 klawiszy w układzie amerykańskim albo 79 w układzie ISO. Touch ID służy do odblokowywania urządzenia, logowania do aplikacji i zatwierdzania płatności. Gładzik Force Touch rozpoznaje siłę nacisku oraz gesty Multi-Touch.
System macOS obsługuje między innymi dokowanie okien, rozbudowaną funkcję Spotlight i narzędzia dla twórców. Komputer jest zgodny z Apple Intelligence, czyli zestawem funkcji sztucznej inteligencji działających z naciskiem na prywatność. Dostępność wybranych funkcji zależy od języka, regionu i wersji systemu.
Wbudowane mechanizmy ochrony obejmują szyfrowanie FileVault oraz aplikację Znajdź. Użytkownik może zlokalizować komputer, zdalnie go zablokować albo wymazać jego zawartość. System oferuje też VoiceOver, Zoom, dyktowanie, napisy dla niesłyszących i sterowanie przełącznikami.
Model ma certyfikat ENERGY STAR. W jego konstrukcji wykorzystano 35% materiałów pochodzących z recyklingu, w tym aluminium obudowy, część miedzi oraz pierwiastki ziem rzadkich w magnesach. Opakowanie wykonano w 100% z włókien.
MacBook Pro M4 – jaka cena?
Cena zależy od procesora, pamięci zunifikowanej, pojemności SSD i rodzaju ekranu. Najniższy koszt dotyczy konfiguracji M4 Pro z 24 GB RAM i dyskiem 512 GB, natomiast wariant M4 Max z 128 GB pamięci oraz SSD 8 TB należy do najdroższych odmian.
Przy wyborze warto zestawić cenę z rzeczywistym obciążeniem komputera. Do pracy biurowej, programowania i montażu materiałów w wysokiej rozdzielczości zwykle wystarcza M4 Pro. M4 Max uzasadniają projekty wykorzystujące wiele rdzeni GPU, duże pliki oraz kilka monitorów o wysokiej rozdzielczości.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kiedy pojawił się MacBook Pro M4 i jakie ma rozmiary 14-calowego modelu?
Model 14‑calowy z serii M4 został wprowadzony w 2024 roku; jego obudowa ma wysokość 1,55 cm, szerokość 31,26 cm i głębokość 22,12 cm, a waga to około 1,60–1,62 kg zależnie od czipa.
Jakie są główne różnice między Apple M4 Pro a M4 Max?
M4 Pro oferuje do 14‑rdzeniowego CPU i do 20‑rdzeniowego GPU z pamięcią 273 GB/s, natomiast M4 Max ma więcej rdzeni GPU (do 40) oraz wyższą przepustowość pamięci do 546 GB/s i obsługuje więcej RAMu.
Ile pamięci RAM i przestrzeni dyskowej można skonfigurować w tych modelach?
M4 Pro zaczyna od 24 GB RAM i SSD 512 GB z opcjami do 64 GB i 4 TB, a M4 Max startuje od 36 GB RAM i 1 TB SSD z możliwością rozszerzenia do 128 GB RAM i 8 TB dysku.
Jaki ekran ma MacBook Pro M4 i jakie są jego kluczowe parametry?
To 14,2‑calowy ekran Liquid Retina XDR o rozdzielczości 3024×1964 (254 ppi), z kontrastem 1 000 000:1, jasnością 1000 nitów na całym ekranie i chwilowym peakem 1600 nitów oraz adaptacyjnym odświeżaniem do 120 Hz.
Jak długo działa bateria w modelach z M4 Pro i M4 Max?
Wariant z M4 Pro pracuje do około 22 godzin przy odtwarzaniu wideo i do 14 godzin przy przeglądaniu internetu, natomiast M4 Max osiąga do 18 godzin i do 13 godzin odpowiednio.
Jakie porty i możliwości łączności oferuje MacBook Pro M4?
Ma trzy porty Thunderbolt 5 USB‑C, HDMI, czytnik SDXC, MagSafe 3 i gniazdo słuchawkowe; bezprzewodowo obsługuje Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.
Ile zewnętrznych monitorów można podłączyć do wersji z M4 Pro i M4 Max?
M4 Pro obsługuje maksymalnie dwa zewnętrzne ekrany 6K przy 60 Hz lub kombinację 6K i 4K; M4 Max pozwala na podłączenie do czterech monitorów w konfiguracjach obejmujących trzy 6K i jeden 4K lub warianty z 8K.
Czy MacBook Pro M4 ma funkcje poprawiające prywatność i dostępność?
Tak — system oferuje szyfrowanie FileVault, funkcję Znajdź do zdalnego blokowania lub wymazania oraz narzędzia dostępności takie jak VoiceOver, Zoom i dyktowanie.