MacBook Pro M4 Pro to 14-calowy laptop dla osób, które potrzebują wysokiej wydajności, świetnego ekranu i długiej pracy bez ładowarki. W testowanej konfiguracji oferuje 14-rdzeniowy czip M4 Pro, 20-rdzeniowe GPU, 48 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 2 TB. Sprawdź dane techniczne, możliwości wyświetlacza i opinie dotyczące codziennej pracy.
MacBook Pro M4 Pro – najważniejsze dane techniczne
Opisywany model ma aluminiową obudowę o wysokości 1,55 cm, szerokości 31,26 cm i głębokości 22,12 cm. Masa wynosi 1,60 kg, więc laptop pozostaje mobilny, choć nie jest tak lekki jak MacBook Air. Jednolita konstrukcja z aluminium dobrze znosi codzienne użytkowanie, a cztery gumowe nóżki stabilizują komputer na biurku.
Za wydajność odpowiada M4 Pro, czyli układ wykonany w drugiej generacji procesu technologicznego 3 nm. Ma 14-rdzeniowe CPU, 20-rdzeniowe GPU, 16-rdzeniowy system Neural Engine, sprzętowy ray tracing oraz przepustowość pamięci na poziomie 273 GB/s. Taki zestaw sprawdza się przy montażu wideo, renderowaniu grafiki, pracy z dużymi projektami i produkcji muzycznej.
| Element | Specyfikacja | Znaczenie w pracy |
| Czip | Apple M4 Pro, 14-rdzeniowe CPU | Wysoka wydajność jednowątkowa i wielowątkowa |
| Grafika | 20-rdzeniowe GPU, ray tracing | Renderowanie, montaż i aplikacje 3D |
| Pamięć | 48 GB zunifikowanej pamięci RAM | Praca z dużymi plikami i wieloma aplikacjami |
| Dysk | SSD 2 TB | Szybki dostęp do projektów i materiałów |
| Bateria | Litowo-polimerowa, 72,4 Wh | Do 22 godzin odtwarzania wideo |
Porty i podłączanie monitorów
Na bokach umieszczono czytnik kart SDXC, HDMI, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, MagSafe 3 oraz trzy porty Thunderbolt 5 w standardzie USB‑C. Obsługują one ładowanie, DisplayPort, Thunderbolt 5 do 120 Gb/s, Thunderbolt 4 do 40 Gb/s i USB 4 do 40 Gb/s. W pracy z aparatem lub kamerą nie trzeba więc stale korzystać z dodatkowego koncentratora.
Komputer może obsługiwać dwa zewnętrzne ekrany 6K przy 60 Hz podłączone przez Thunderbolt. Inna konfiguracja obejmuje jeden monitor 6K przez Thunderbolt i drugi ekran 4K przy 144 Hz przez HDMI. Sam port HDMI pozwala też podłączyć jeden wyświetlacz 8K przy 60 Hz albo ekran 4K przy 240 Hz.
Jaki obraz oferuje Liquid Retina XDR?
Liquid Retina XDR ma przekątną 14,2 cala i rozdzielczość 3024 × 1964 piksele, co daje 254 piksele na cal. Tekst pozostaje bardzo ostry, a drobne elementy interfejsu nie tracą czytelności. Panel obsługuje miliard kolorów, pełną gamę P3 i technologię True Tone dopasowującą balans bieli do oświetlenia pomieszczenia.
Kontrast wynosi 1 000 000:1. Jasność utrzymywana dla treści HDR sięga 1000 nitów, natomiast szczytowo osiąga 1600 nitów. W trybie SDR ekran również może osiągnąć 1000 nitów w plenerze, dlatego praca przy mocnym świetle jest znacznie wygodniejsza niż na typowych matrycach biurowych.
ProMotion i częstotliwość odświeżania
Technologia ProMotion dopasowuje odświeżanie do wykonywanej czynności i dochodzi do 120 Hz. Przewijanie dokumentów, stron internetowych oraz osi czasu w programie montażowym jest płynne. Przy statycznym obrazie system obniża częstotliwość, ograniczając zużycie energii.
Twórcy wideo mogą ustawić stałe wartości 47,95 Hz, 48 Hz, 50 Hz, 59,94 Hz albo 60 Hz. Ułatwia to dopasowanie ekranu do materiałów filmowych i eliminuje część problemów z konwersją klatek.
Czy warto wybrać ekran nanostrukturalny?
Powłoka nanostrukturalna ogranicza refleksy lamp i światła słonecznego, zachowując wysoką ostrość obrazu. W praktyce dobrze sprawdza się podczas pisania, montażu oraz pracy w pomieszczeniu z wieloma źródłami światła. Nie daje efektu typowego dla tanich matowych matryc, które często rozpraszają detale.
Trzeba jednak liczyć się z delikatną zmianą odbioru kolorów. Przy profesjonalnej korekcji barw ekran błyszczący może dawać bardziej przewidywalny obraz. Do fotografii i filmu warto więc rozważyć klasyczną wersję panelu, natomiast przy pracy biurowej nanostruktura przynosi wyraźną wygodę.
Liquid Retina XDR łączy rozdzielczość 3024 × 1964 piksele, kontrast 1 000 000:1 i jasność szczytową 1600 nitów, dlatego dobrze nadaje się zarówno do tekstu, jak i materiałów HDR.
Jak MacBook Pro M4 Pro działa na co dzień?
macOS dobrze wykorzystuje zasoby układu Apple Silicon. Programy uruchamiają się szybko, a przełączanie między edytorem tekstu, przeglądarką, aplikacją graficzną i komunikatorem nie powoduje wyraźnych opóźnień. Wersja z 48 GB RAM-u daje duży zapas przy pracy na wielu plikach jednocześnie.
W testowanej konfiguracji różnica względem M1 Pro była łatwo zauważalna. Apple podaje, że M4 Pro może być do 3 razy szybszy od M1 Pro, choć rzeczywisty wynik zależy od aplikacji i rodzaju zadania. Renderowanie wideo, eksport projektów oraz kompilacja dużych programów najlepiej pokazują przewagę mocniejszego czipa.
Praca bez hałasu
Podczas typowych zadań laptop pracuje niemal bezgłośnie. Wentylatory uruchamiają się rzadko, a obudowa nie generuje uciążliwego szumu przy pisaniu, przeglądaniu internetu czy słuchaniu muzyki. To duża różnica podczas nagrywania głosu w cichym pomieszczeniu.
Bateria o pojemności 72,4 Wh pozwala na maksymalnie 22 godziny odtwarzania wideo oraz do 14 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu. W zestawie z czipem M4 Pro z 14-rdzeniowym CPU znajduje się zasilacz USB‑C 96 W, który obsługuje szybkie ładowanie. Wariant z 12-rdzeniowym CPU może być dostarczany z ładowarką 70 W albo 96 W, zależnie od konfiguracji.
Klawiatura, gładzik, kamera i dźwięk
Podświetlana Magic Keyboard ma 78 klawiszy w układzie amerykańskim lub 79 w układzie ISO. Klawisze są wyraźnie oddzielone, mają dobrą sprężystość i nie korzystają z problematycznego mechanizmu motylkowego. Touch ID służy do logowania, zatwierdzania płatności i ochrony danych.
Gładzik Force Touch rozpoznaje siłę nacisku oraz gesty Multi-Touch. Jest duży, precyzyjny i pozwala wygodnie pracować bez myszy. Dla wielu osób przechodzących z Windowsa właśnie jego płynność będzie jedną z najbardziej odczuwalnych różnic.
Głośniki i mikrofony
System sześciu głośników hi-fi wykorzystuje przetworniki niskotonowe w technologii force-cancelling. Dźwięk stereo jest przestrzenny, a wbudowane głośniki obsługują Dolby Atmos. Przy filmach i muzyce laptop potrafi zastąpić mały głośnik biurkowy.
Trzy mikrofony klasy studyjnej mają wysoki stosunek sygnału do szumu i kierunkowe kształtowanie wiązki akustycznej. W wyciszonym pokoju można nagrać rozmowę, podcast lub roboczy voice-over bez natychmiastowego sięgania po zewnętrzny mikrofon.
Kamera 12 MP
Kamera 12 MP nagrywa w jakości 1080p i obsługuje Center Stage, które utrzymuje użytkownika w centrum kadru. Funkcja Widok blatu pokazuje jednocześnie twarz oraz powierzchnię biurka. Za przetwarzanie obrazu odpowiada zaawansowany procesor ISP wykorzystujący wideografię obliczeniową.
Jakość wystarcza do rozmów w Zoomie, Teamsie i podobnych aplikacjach. Osoby prowadzące regularne nagrania nadal uzyskają lepszy efekt po użyciu aparatu albo iPhone’a jako kamery.
Dla kogo jest ten laptop?
MacBook Pro M4 Pro pasuje do montażystów, grafików, programistów, muzyków i osób pracujących z dużymi bazami danych. 48 GB pamięci i 2 TB SSD mają sens, gdy projekty zajmują dużo miejsca, a aplikacje pozostają otwarte przez wiele godzin.
Przy poczcie, dokumentach i przeglądaniu sieci ta konfiguracja będzie bardzo mocna, choć część jej potencjału pozostanie niewykorzystana. Użytkownik korzystający z iPhone’a doceni synchronizację zdjęć, wiadomości, haseł i plików przez iCloud. Asystent migracji przenosi także dokumenty, aplikacje, konta oraz ustawienia z innego Maca albo komputera PC.
Układ M4 Pro obsługuje funkcje związane z Apple Intelligence, ponieważ wymagają one czipów z rodziny M4. Bezpieczeństwo danych wspierają Touch ID oraz FileVault, który szyfruje zawartość dysku. MacBook Pro M4 Pro waży 1,60 kg i oferuje parametry, które pozwalają zabrać profesjonalne stanowisko pracy do pociągu, samolotu lub kawiarni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie są wymiary i wagaMacBooka Pro M4 Pro 14″?
Obudowa ma około 1,55 cm grubości, szerokość 31,26 cm i głębokość 22,12 cm, a laptop waży 1,60 kg, co czyni go mobilnym, choć cięższym niż Air.
Jaki procesor i pamięć ma testowana konfiguracja?
Model wyposażono w czip M4 Pro z 14-rdzeniowym CPU oraz 48 GB zunifikowanej pamięci RAM, zapewniającą duży zapas przy pracy z wieloma plikami.
Ile ekranów zewnętrznych można podłączyć i jakie są ich maksymalne rozdzielczości?
Notebook obsługuje dwa monitory 6K@60 Hz przez Thunderbolt lub kombinację 6K przez Thunderbolt i 4K@144 Hz przez HDMI, a HDMI potrafi też wyprowadzić obraz 8K@60 Hz.
Jak wypada ekran Liquid Retina XDR pod względem jasności i kontrastu?
Panel oferuje kontrast 1 000 000:1, jasność HDR do 1000 nitów i szczytowo 1600 nitów, dzięki czemu dobrze radzi sobie z tekstem i materiałami HDR.
Czym jest powłoka nanostrukturalna i kiedy warto ją wybrać?
Nanostruktura redukuje odblaski lamp i słońca przy zachowaniu ostrości obrazu, więc sprawdza się w biurach z wieloma źródłami światła, choć może nieco zmieniać percepcję kolorów.
Jak długo działa bateria i jakie są opcje ładowania?
Akumulator 72,4 Wh pozwala do 22 godzin odtwarzania wideo lub do 14 godzin przeglądania internetu, a w zestawie jest zazwyczaj zasilacz USB‑C 96 W dla szybkiego ładowania.
Czy MacBook Pro M4 Pro jest cichy podczas pracy?
Przy typowych zadaniach laptop pracuje niemal bezgłośnie, wentylatory uruchamiają się rzadko, co jest korzystne np. przy nagrywaniu głosu.
Dla kogo ten model jest przeznaczony?
To sprzęt dla montażystów, grafików, programistów, muzyków i osób z dużymi projektami, które korzystają z wielu aplikacji i potrzebują szybkiego dysku oraz sporej pamięci.