Strona główna  /  Elektronika  /  Dell Precision 7680 – dane techniczne, wydajność, opinie

Dell Precision 7680 – dane techniczne, wydajność, opinie

Elektronika
✦ AI
Otwarty laptop Dell Precision 7680 z podświetlaną klawiaturą na minimalistycznym biurku w jasnym biurze.

Dell Precision 7680 to mobilna stacja robocza z procesorem Intel Core i9 13. generacji, kartą Nvidia RTX 4090, maksymalnie 12 TB pamięci masowej i ekranem 16″ UHD+ OLED. Taka konfiguracja sprawdza się przy projektowaniu CAD 3D, renderowaniu, obróbce grafiki oraz pracy z wymagającymi aplikacjami. Sprawdź dane techniczne, możliwości rozbudowy i opinie dotyczące tego modelu.

Dell Precision 7680 – do jakich zadań służy?

Ten model należy do grupy mobilnych stacji roboczych. Łączy podzespoły spotykane w komputerach do zastosowań profesjonalnych z formą laptopa, dzięki czemu można pracować poza biurem bez rezygnowania z wysokiej mocy obliczeniowej.

Wydajność procesora i karty graficznej pozwala obsługiwać projekty CAD 3D, wizualizacje, symulacje, montaż wideo oraz aplikacje wykorzystujące obliczenia GPU. W wersji poleasingowej trzeba jednak sprawdzić konkretną konfigurację, ponieważ Precision 7680 występował z różnymi ekranami, układami graficznymi i pojemnościami dysków.

Najmocniejsze warianty wyposażono w Nvidia RTX 4090. Profesjonalny układ graficzny przyspiesza renderowanie scen 3D, pracę z teksturami i obliczenia wspierane przez CUDA. Czy tak duża moc jest potrzebna każdemu użytkownikowi? Przy dokumentach biurowych nie, lecz przy dużych modelach przestrzennych różnica może być bardzo wyraźna.

Procesor i pamięć operacyjna – co oferuje konfiguracja?

Sercem opisywanej wersji jest Intel Core i9 13. generacji z 24 fizycznymi rdzeniami i 32 wątkami. Bazowe taktowanie wynosi 4,00 GHz, a technologia Turbo Boost podnosi częstotliwość maksymalnie do 5,50 GHz. Taki układ dobrze radzi sobie zarówno z pojedynczymi zadaniami, jak i równoległą pracą wielu programów.

Wysoka liczba rdzeni przydaje się podczas kompilowania kodu, eksportowania materiałów wideo i generowania wizualizacji. Laptop może też utrzymywać kilka ciężkich aplikacji jednocześnie – na przykład środowisko CAD, przeglądarkę dokumentacji i narzędzie do renderowania.

32 GB DDR5 CAMM

Standardowa konfiguracja obejmuje 32 GB pamięci RAM DDR5 CAMM. Ten typ modułów został przygotowany z myślą o komputerach o dużej wydajności i pozwala budować konfiguracje przeznaczone do pracy z obszernymi plikami.

Dla projektanta 3D lub montażysty 32 GB stanowi rozsądny punkt wyjścia. Przy bardzo dużych scenach, maszynach wirtualnych albo analizie danych bardziej przyda się rozbudowa pamięci, jeśli umożliwia ją wybrany wariant urządzenia.

Pamięć masowa i RAID

Precision 7680 obsługuje przestrzeń dyskową o łącznej pojemności do 12 TB, z możliwością zastosowania macierzy RAID. Kilka nośników może zwiększyć szybkość dostępu do danych albo zapewnić dodatkową ochronę przed awarią pojedynczego dysku – zależnie od użytego poziomu RAID.

Element Parametr Zastosowanie
Procesor 24 rdzenie, 32 wątki, 4,00–5,50 GHz Renderowanie, obliczenia, wielozadaniowość
Pamięć RAM 32 GB DDR5 CAMM Duże projekty i praca z wieloma aplikacjami
Pamięć masowa Do 12 TB, opcjonalnie RAID Pliki projektowe, biblioteki i archiwizacja

Wyświetlacz 16″ – jaki panel wybrać?

Producent przewidział kilka ekranów o przekątnej 16 cali. Podstawowe warianty mają rozdzielczość 1920 × 1200, proporcje robocze 16:10 i matową powłokę przeciwodblaskową. Dostępna jasność wynosi 250 albo 500 nitów, a pokrycie przestrzeni barwnej – odpowiednio 45% NTSC lub 100% DCI-P3.

Najbardziej zaawansowany panel to 16″ UHD+ OLED o rozdzielczości 3840 × 2400. Oferuje 400 nitów, 100% DCI-P3, około 9,22 mln pikseli oraz standardowy czas reakcji 1 ms. Wyświetlacz obsługuje dotyk, ale ma błyszczące wykończenie z warstwą przeciwodblaskową.

Porównanie paneli

Wariant Rozdzielczość i jasność Kolory oraz reakcja
FHD+ WVA 1920 × 1200, 250 nitów 45% NTSC, 35 ms, bez dotyku
FHD+ WLED 1920 × 1200, 500 nitów 100% DCI-P3, 35 ms, bez dotyku
UHD+ OLED 3840 × 2400, 400 nitów 100% DCI-P3, 1 ms, dotyk

Wysoka rozdzielczość OLED-u ułatwia ocenę drobnych szczegółów, lecz zwiększa zapotrzebowanie na energię. Panel UHD+ zużywa maksymalnie 11,14 W, podczas gdy wersje FHD+ pobierają 4,20 lub 6,32 W. Do pracy mobilnej lepiej pasuje ekran o niższym poborze, a do grafiki i projektowania – wariant OLED.

Porty, sieć i funkcje inteligentne

Duży wybór złączy ogranicza potrzebę stosowania przejściówek. Obudowa zawiera dwa porty USB 3.2, HDMI 2.1, gniazdo słuchawkowe, czytnik kart SD oraz trzy porty USB typu C z obsługą Thunderbolt 4. Dostępna jest także blokada antykradzieżowa.

Łączność sieciową zapewnia gigabitowy interfejs przewodowy oraz bezprzewodowa karta Wi-Fi w standardzie AX. ExpressConnect automatycznie wybiera uwierzytelniony punkt dostępu o silnym sygnale i może kierować ruch sieciowy do aplikacji konferencyjnych.

Dell Optimizer i Intel Context Sensing

Platforma Dell Optimizer analizuje sposób pracy użytkownika i dopasowuje wybrane ustawienia wydajności. Technologia Intel Adaptix kieruje dostępne zasoby tam, gdzie w danej chwili są najbardziej potrzebne.

Czujnik zbliżeniowy Intel Context Sensing wykrywa obecność użytkownika. Kamera na podczerwień współpracuje z Windows Hello, umożliwiając szybkie logowanie, a funkcja blokady zabezpiecza komputer po odejściu od stanowiska.

Ładowanie i oprogramowanie

Technologia ExpressCharge Boost pozwala uzyskać około 35% energii w 20 minut. Przy dłuższym ładowaniu akumulator może osiągnąć do 80% w ciągu 60 minut. System może też ograniczać zużycie energii przez przyciemnienie ekranu albo wyłączenie nieużywanego Bluetooth.

Komputer może pracować z systemem Windows 11 w polskiej wersji językowej. Narzędzie SupportAssist monitoruje sprzęt i oprogramowanie, wykrywa problemy, sprawdza aktualizacje oraz pomaga utrzymać poprawne działanie urządzenia.

W przypadku konfiguracji z Windows 11 pierwsze uruchomienie obejmuje wybór sieci, logowanie lub utworzenie konta Microsoft oraz instalację aktualizacji. Wariant z Ubuntu wymaga przejścia przez instrukcje wyświetlane na ekranie. Po konfiguracji przydatne są także Dell Update i Dell Digital Delivery, które obsługują sterowniki oraz zakupione aplikacje.

Opinie o Dell Precision 7680 – co sprawdzić przed zakupem?

Opinie o tym modelu zwykle koncentrują się na mocy procesora, profesjonalnej grafice, jakości ekranu i liczbie portów. Trzeba jednak oceniać konkretny egzemplarz, a nie samą nazwę serii. W komputerze poleasingowym znaczenie ma stan baterii, układu chłodzenia, zawiasów, klawiatury i matrycy.

Przed zakupem sprawdź dokładny model procesora, kartę graficzną, rodzaj panelu, liczbę dysków oraz dostępne moduły pamięci. Istotne są też cykle ładowania akumulatora i temperatury pod obciążeniem – przy wielogodzinnym renderowaniu układ chłodzenia pracuje intensywnie.

Największą zaletą pozostaje połączenie parametrów stacji roboczej z mobilnością. Minusem może być masa, pobór energii i krótszy czas pracy na baterii przy pełnym obciążeniu, zwłaszcza z ekranem UHD+ OLED oraz kartą RTX 4090.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Do jakich zadań nadaje się Dell Precision 7680?

To przenośna stacja robocza przeznaczona do zadań profesjonalnych takich jak CAD 3D, renderowanie, montaż wideo i obliczenia GPU. Zapewnia wysoką moc obliczeniową w formie laptopa, co pozwala pracować poza biurem.

Jakie procesory i pamięć oferuje ten model?

Przykłładowa konfiguracja ma Intel Core i9 13. generacji z 24 rdzeniami i 32 wątkami oraz 32 GB pamięci DDR5 CAMM. Układ radzi sobie zarówno z pojedynczymi zadaniami, jak i wieloma aplikacjami jednocześnie.

Ile pamięci masowej można zamontować i czy dostępny jest RAID?

Laptop obsługuje do 12 TB przestrzeni dyskowej i pozwala na konfigurację macierzy RAID. Dzięki temu można zwiększyć prędkość dostępu do danych lub poprawić odporność na awarie dysków.

Jakie typy ekranów są dostępne i czym się różnią?

Dostępne są panele FHD+ o różnych jasnościach oraz zaawansowany 16″ UHD+ OLED z dotykiem, 100% DCI-P3 i 1 ms. OLED ma wyższą rozdzielczość i lepsze odwzorowanie barw, lecz pobiera więcej energii niż wersje FHD+.

Jakie złącza i łączność oferuje Precision 7680?

Obudowa zawiera m.in. USB 3.2, HDMI 2.1, czytnik SD oraz trzy porty USB-C z Thunderbolt 4, a także gigabitowy LAN i Wi‑Fi 6 (AX). Dzięki temu rzadziej trzeba korzystać z adapterów.

Jakie funkcje inteligentne i zabezpieczenia ma ten laptop?

Model wykorzystuje Dell Optimizer i Intel Adaptix do optymalizacji zasobów oraz czujnik obecności Intel Context Sensing i kamerę na podczerwień do szybkiego logowania. Jest też opcja blokady antykradzieżowej i automatycznego blokowania po odejściu użytkownika.

Jak wygląda ładowanie akumulatora i zarządzanie energią?

ExpressCharge Boost pozwala odzyskać około 35% baterii w 20 minut, a do 80% w około 60 minut przy dłuższym ładowaniu. System może też oszczędzać energię przez ściemnianie ekranu lub wyłączanie nieużywanego Bluetooth.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie egzemplarza poleasingowego?

Warto sprawdzić stan baterii, chłodzenia, zawiasów, klawiatury i matrycy oraz dokładną specyfikację procesora, GPU, panelu i liczby dysków. Istotne są też cykle ładowania oraz temperatury pracy pod obciążeniem.

Redakcja plastcore.pl

Na plastcore.pl z pasją śledzimy świat RTV, AGD, multimediów, technologii, internetu i gier. Uwielbiamy dzielić się naszą wiedzą, prezentując nowinki i porady w sposób prosty i zrozumiały. Razem odkrywamy technologię, która ułatwia codzienne życie!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?