plastcore.pl

Blog tematyczny o technologii, komputerach i grach.

Flat design na stronie internetowej
Elektronika

Flat design na stronie internetowej – co to takiego i jakie są jego ważne elementy?

Pozbawione zbędnych ozdobników strony internetowe zazwyczaj cechują się lepszą responsywnością, czyli łatwiejszym dostosowywaniem do rozmiarów okna przeglądarki na przenośnych urządzeniach, a także szybszym wczytywaniem. Stylem promującym właśnie tak zaprojektowane serwisy jest flat design. Czy będzie on dobrym wyborem w przypadku Twojego biznesu? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć.

Flat design – czym jest?

Spośród różnych sposobów projektowania flat design wyróżnia się minimalistycznym podejściem,  prostotą i ograniczeniem liczby wizualnych elementów. Rezultatem projektowania w zgodzie z tym stylem jest czytelność strony internetowej i większa intuicyjność korzystania. W omawianej estetyce projektowania unika się gradientów, tekstur i cieni. Zamiast nich stosuje się jednolitą kolorystykę oraz proste formy.

Flat design ma swój początek w modernistycznych ruchach artystycznych z lat 50. i 60. XX wieku, które promowały prostotę i funkcjonalność. Jego współczesna interpretacja zyskała na popularności na przełomie lat 2012 i 2013, kiedy to giganci technologiczni, tacy jak Google, Microsoft i Apple, zaczęli wprowadzać opisywany trend w swoich systemach operacyjnych oraz interfejsach użytkownika. Flat design szybko stał się dominującym nurtem w projektowaniu stron internetowych, odpowiadającym na wymagania rozmaitych urządzeń różniących się choćby rozdzielczością ekranów.

Jeżeli zastanawiasz się nad jego wyborem jako stylu odpowiedniego dla Twojego serwisu, możesz skontaktować się z projektującą strony internetowe w Lublinie agencją marketingową IBIF: https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe. Jej specjaliści chętnie doradzą Ci w kwestii doboru stylu witryny pasującego do Twojej marki.

Flat design na stronie internetowej

Istotne elementy flat design na stronie internetowej

Do ważnych dla omawianego stylu projektowania stron kwestii należą przede wszystkim te niżej wymienione.

Typografia

Należy używać przede wszystkim prostych krojów, gwarantujących maksymalną czytelność treści. Czasem w celu podkreślenia istotnych fragmentów można zastosować pogrubienie bądź zmianę wielkości czcionki. Do popularnych w przypadku stron internetowych zaprojektowanych w zgodzie z flat design fontów należą te cechujące się prostymi liniami, np. Arial, Helvetica lub Open Sans. Ponadto zazwyczaj projektant powinien używać dwóch bądź trzech fontów w całym projekcie. Font użyty w logo font musi być zbliżony do tego zastosowanego na stronie internetowej.

Kolorystyka

Duże znaczenie ma oczywiście również kolorystyka wpływająca na czytelność, estetykę i spójność strony internetowej. Unika się gradientów i tekstur, w zamian preferowane są jednolite kolory, dzięki którym interfejs staje się przejrzysty oraz łatwy w odbiorze. Ponadto popularnością we flat design cieszą się jasne i pastelowe kolory sprzyjające lekkości i przyjemności użytkowania. Często też stawia się na kontrasty kolorystyczne, ponieważ pozwalają wyeksponować istotne elementy interfejsu oraz nawigację.

Proste elementy graficzne

Flat design to również proste piktogramy i grafiki, które zwiększają czytelność strony internetowej bez obciążania jej nadmierną liczbą detali. Zarówno ikony, jak i przyciski pozostają utrzymane w płaskim stylu. Unika się gradientów, zaokrągleń i efektu lustra. Infografiki stosuje się także w celu przekazania jasnej instrukcji użytkownikom. Dzięki temu całość projektu pozostaje w pełni przejrzysta dla odbiorcy.

Czy stronę internetową w stylu flat design łatwo zaprojektować?

Zaprojektowanie serwisu zgodnego z ideą flat design wcale nie należy do najprostszych działań. Choć z pozoru może się takie wydawać. Tymczasem jest sporym wyzwaniem dla projektanta strony ze względu na konieczność większej precyzji. W przypadku dużych projektów zawierających mnogość ilustracji, zdjęć i efektów wizualnych wszelkie niedoskonałości nie pozostają tak widoczne jak na stronach zgodnych z flat design. Projektant decydujący się na minimalistyczny serwis musi poświęcić więcej czasu i zaangażowania doborowi właściwej typografii, kolorów i zaplanowaniu całej kompozycji.

Jeśli minimalizm jest bliski Tobie i charakterowi Twojej marki, flat design na firmowej stronie internetowej może okazać się dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej że przynosi on również wiele funkcjonalnych korzyści, takich jak sprawniej wczytująca się witryna.

Materiał zewnętrzny

Hej! Witamy na naszym blogu, który poświęciliśmy naszym największym pasjom! Nowoczesne technologie, nauka, komputery, a w wolnym czasie także gry komputerowe to nasza codzienność, którą chcemy dzielić się z każdym, kto ma podobne zainteresowania! Zapraszamy do lektury!